wtorek, 30 lipca 2013

Pierwsza porcja zagadek matematycznych

Cześć, w dzisiejszym poście zawartych jest kilka podstawowych zagadek matematycznych na rozruszanie.Zagadka 1: Rodzinne śniadanie
Dwóch ojców i dwóch synów postanowiło zjeść jajka na śniadanie. W sumie zjedli ich trzy, z tym że każdy zjadł całe jajko. Jak to mogło się stać? 

Zagadka 2: Inteligentny skazaniec
Pewnego mężczyznę skazano na śmierć. Sędzia postanowił jednak tuż przed wykonaniem wyroku dać więźniowi szansę na uratowanie życia. Przed skazańcem postawił urnę i powiedział, że są w niej dwie kule, jedna biała i jedna czarna. Jeśli wylosuje białą to zostanie puszczony wolno.

W momencie gdy mężczyzna szedł do urny, jeden ze strażników szepnął mu do ucha, że sprytny sędzia wrzucił tam dwie czarne kule i żadnej białej. Skazany podszedł jednak pewnie do urny, wyciągnął kulę i został uniewinniony. Jak to zrobił? 
Zagadka 3: Niezwykła miarka
Do dyspozycji masz wiadro mieszczące w sobie 5 litrów wody oraz mniejsze o pojemności 3 litrów. Jak za ich pomocą odmierzyć 1 litr wody? 

Zagadka 4: Pakowne auto
Po zrobieniu wiosennych porządków, pewien mężczyzna chciał się pozbyć znalezionych w domu niepotrzebnych rzeczy. Wszystko zapakował do małych i dużych pudeł. Do jednego ogromnego kartonu można włożyć 8 dużych pudeł lub 10 małych. Znalezione przedmioty zapakował tak, aby mógł przewieźć wszystko za jednym razem. Ostatecznie do bagażnika włożył kartony do których w sumie zapakował 96 pudeł. Ile było kartonów, jeśli wiemy, że tych, w których były tylko duże pudła, było więcej niż tych wypełnionych małymi? 

A jutro wraz z kolejnym postem rozwiązania dzisiejszych zagadek ;)

1 komentarz:

 1. Rozwiązania :
  1. Był dziadek, syn i wnuk. Mam nadzieję, że wiadomo, co chcę powiedzieć :)
  2. Wystarczy by więzień schował wyciągniętą kulę, skoro wewnątrz urny znajdowała się czarna kula, logicznym jest, że ta wyciągnięta przez skazańca była biała:)
  3. Aby odmierzyć 1 litr wody, należy nalać do 5 l wiadra 3l wody, a następnie zrobić to samo:) Wtedy w dużym wiadrze będzie 5 l wody, a w małym pozostanie 1 l :)
  4. Było 7 dużych i 4 małe ;)

  Mam nadzieję, że zagadki rozwiązałam poprawnie, proszę o wiadomość, jak ukaże się nowy wpis ;) Bardzo fajny blog :)

  OdpowiedzUsuń